..
Z cyklu przychodzi wspinacz do psychologa, a psycholog też wspinacz

6 | 7745
 
 
2010-09-16
Odsłon: 1377
 

Transformacja ciała i umysłu - warsztaty dla wspinaczy z psychologii sportu i żywienia

Wspinaczkowy trening mentalny – „Mocna psycha”

We wspinaniu jak wiadomo wszem i wobec prócz mocy i techniki istotną kwestią jest tak zwana PSYCHA. Dla jednych to oznacza po prostu brak strachu przed długim lotem, a także przezwyciężanie umysłem deficytów możliwości ciała.

Dobra psycha to także umiejętność radzenia sobie w sytuacjach ryzykownych, ze spokojem i pewnością ,  umiejętność wykorzystywania technik wizualizacji, koncentracji uwagi czy szybkiej relaksacji potrzebnej w momentach restowych. To również umiejętne motywowanie się do ciągłego progresu.

Jeśli masz ochotę zdobyć nowe umiejętności aby jeszcze bardziej cieszyć się wspinaczkową pasją zapraszam Cię serdecznie na warsztaty „ Mocna psycha” . Cykl to 3 weekendowe teoretyczno-praktyczne warsztaty trwające 3 godziny z przerwą. Zaplanowany jest teoretyczny wstęp, po tym dyskusja z przykładami prosto ze skał i panelu, oraz wiele praktycznych ćwiczeń pozwalających odkryć  w sobie ukryte zasoby.

Część I-

Motywacja- dowiesz się jak wzbudzić w sobie jeszcze większą chęć do rozwoju i progresu we wspinaniu, jak sformułować cele na sezon aby działały i „pchały do góry”. Warsztat będzie obejmował również kształcenie pozytywnej postawy wobec własnych oczekiwań, kształcenie pewności siebie jako wspinacza, radzenie sobie z porażką i sukcesem!

Cześć II

Relaksacja – nauczymy cię jaka skutecznie zrelaksować ciało i umysł po ciężkim treningu, po zawodach, lub po prostu po całym dniu w skałach, aby następnego dnia mięśnie i psycha pozwalały na produktywny wspin. Dowiesz się jak za pomocą oddechu dodać sobie energii przed cruxami i w miejscach restowch. Dodatkowo pokażemy relaksujące ćwiczenia strechingowe.

Część III

Wizualizacja i koncentracja uwagi – poznasz tajniki prawidłowej wizualizacji, która pomoże w pokonaniu dróg RP i OS, poprawi technikę bez ruszania ręką i nogą oraz wzmocni pewność siebie. Koncentracja pozwoli Ci się skupić na tym co kluczowe na drodze, a nie na tym, że czeka cię niebezpieczny lot lub „pyszny” obiad na Kempie.

Zajęcia prowadzi Aleksandra Piechnik- psycholog sportu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Z zamiłowania wieloletnia wspinaczka z karta Tatrzańską. Dla zachęty zaprasza do poczytania artykułów z tematyki psychologii sportu w miesięczniku GÓRY oraz góryonline.

Strategie żywieniowe wspinacza

Wspinaczka czy to sportowa, górska czy buldering jest sportem, który wymaga współdziałania 3 sfer: mentalnej, sprawności fizycznej i fizjologicznej. Wszystkie są ważne i tworzą integralną całość. By można było działać i rozwijać się na każdym polu, potrzeba dobrej strategii żywieniowej oddziałującej na:

  • Kompozycję ciała - odpowiedni stosunek masy do siły, lepsza siła i wytrzymałość
  • Zdrowie - mniej kontuzji, chorób, przetrenowań, lepsza regeneracja
  • Samopoczucie i sprawność - lepsza koncentracja i odporność psychiczna, wydajniejsze, bardziej intensywne treningi

Niezależnie, jaki rodzaj wspinaczki uprawiasz i co chcesz osiągnąć, to co i kiedy jesz wpływa między innymi na zdrowie i regenerację. To z kolei przekłada się na realizację celów wspinaczkowych i życiowych. Czy orientujesz się, jakiego rodzaju pożywienia potrzebujesz, a czego unikać, by

  • wyglądać i czuć się lepiej,
  • żyć zdrowiej,
  • wspinać się na wyższym poziomie,
  • trenować intensywniej,
  • regenerować błyskawicznie?

Jeśli pragniesz dowiedzieć się, jak zmienić lub poprawić swój sposób żywienia, by działał na Twoją korzyść, zapraszam na warsztaty „Strategie żywieniowe wspinacza”.

Część I

9 zasad skutecznego żywienia +

Zdobędziesz wiedzę na temat prawidłowych zasadach żywienia, niezależnych od celu, wieku i aktywności życiowej. Dowiesz się, jak je wprowadzić i zastosować we wspinaczkowym życiu i codzienności. Po tym warsztacie nie będziesz miał wątpliwości, z czego powinny się składać poszczególne posiłki, czym jest przekąska, co stanowi dobre źródło białka, co jeść przed i po treningu.

Cześć II

Arsenał skutecznego odżywiania

By realizować powyższe zasady w domu, pracy, szkole, przed i po wspinaniu, potrzeba konkretnego arsenału. Nauczysz się między innymi, czego potrzebujesz by móc się dobrze odżywiać, co trzymać w lodówce i spiżarce, co spakować do plecaka, które kuchenne gadżety są szczególnie przydatne w przygotowywaniu smacznych i zdrowych dań. Poruszymy też temat suplementów i omówimy, które z nich powinny stanowić uzupełnienie twojej strategii żywieniowej.

Część III

Strategie żywieniowe w realnym życiu

Dobre zasady to takie, które można zastosować. Skoro nie mamy pod ręką osobistego kucharza, należy ułatwić sobie zadanie wykorzystując konkretne strategie. Podczas tego warsztatu dowiesz się między innymi, jakie produkty wybierać w sklepie, restauracji, w pracy. Usłyszysz konkretne wskazówki jak jeść na wyjeździe wspinaczkowym i w trakcie cyklu treningowego.

Część IV – dodatkowo

Konsultacja

Dla chętnych proponujemy indywidualne spotkanie konsultacyjne. Po zapoznaniu się z celami, stylem życia, budową i kompozycją ciała (pomiar tkanki tłuszczowej), udzielone zostaną indywidualne rekomendacje dotyczące treningu, diety i suplementacji.

 

PRZYJDŹ!

 

Na co? Warsztaty z psychologii sportu i żywienia we wspinaczce

Gdzie? Siedziba KW, Noakowskiego 10/12

Kiedy? Cykl warsztatów: 20,21,27 listopad, godzina 10–14

Za ile? 80 zł za jedne zajęcia, 220 zł całość, zniżki dla członków KW!

Kto prowadzi? Ola Piechnik – psycholog sportu PKOL,

Marcin Bończa-Tomaszewski – psychodietetyk, trener

 

Kontakt mailowy: marcinbt@wp.pl

aleksandra.piechnik@gmail.com

 

Zapisy do  18 listopada!

Liczba miejsc ograniczona!

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd