..
Z cyklu przychodzi wspinacz do psychologa, a psycholog też wspinacz

6 | 7744
 
 
2010-04-16
Odsłon: 987
 

Wizualizacja we wspinaczce

Wszystko dzięki tak zwanym neuronom lustrzanym. Neurony umieszczone w pewnej części mózgu odpowiedzialnej za kontrolę ruchową reagują tak samo u wspinacza, który rzeczywiście wykonuje jakieś zadania techniczne, jak u tego samego wspinacza, który sobie wyobrażą tylko te ruchy.

 

Jak można wykorzystać wyobrażenia we wspinaniu?

 

Wyobrażenia przydatne są przy uczeniu się nowych technicznych ruchów, jak ćwiczenie skrętów na panelu, wychodzenie z prostej ręki, ćwiczenia na równowagę np. wchodzenie na samych nogach na połogiej ścianie. Przydaję się również do wzmacniania tych umiejętności w trakcie kolejnych treningów. Wystarczy odpowiednio zgodnie z regułami wizualizacji przed ćwiczeniami parę razy wyobrazić sobie konkretne ruchy, najpierw przywołać w pamięci obraz osoby trenera, instruktora, która wykonuje ten ruch a następnie wyobrazić sobie to we własnym wykonaniu. Szczególnie pomocne jest wykorzystanie nagrań video najlepszych dokonań, sekwencji ruchowych w celu modelowania idealnego wykonania.

Wyobrażenia mogą być rewelacyjną rozgrzewką psychiczną .Zanim poprowadzimy drogę wyobraźmy sobie dokładnie jak to robimy, ręce same będą chciały chodzić, bo nasz mózg już uruchomił mięśnie.

Wyobrażenia fajne są przy odtworzeniu przeszłych zawodów, analizie błędów i ich poprawie. Nawet w trakcie startów, pomiędzy jednym a drugim prowadzeniem, jak już wiemy jak pokonać dany odcinek, przetwórzmy sobie to dokładnie w głowie, a ciało za drugim razem już będzie wiedziało jak się ustawić.

Radzenie sobie ze stresem przedstartowym jest czasem nie lada wyzwaniem, a wyobrażenia sobie bezpiecznego miejsca lub stanu psychofizycznego zbliżonego do stanu relaksu, pozwoli  poradzić sobie z lękiem somatycznym ( zbyt spięte mięśnie, przyspieszone bicie serca, krótki nierówny oddech, pocenie się dłoni) i poznawczym ( myśli krążące wokół sytuacji możliwej porażki, brak wiary we własne umiejętności, dialog wewnętrzny typu : „nie dam rady, za trudne”)

 

Wizualizacja wspomaga proces dochodzenia do zdrowia w sytuacji kontuzji, wyobrażanie sobie gojących się tkanek przyspiesza ich zrost, i to nie czary mary, ale naukowo udowodnione procesy.

 

Jak zawsze odsyłam do zgłębienia tematu w wersji papierowej GÓR ( październik 2009) gdzie poznasz dokładne zasady skutecznej wizualizacji.
Zdjecie : Grześ Gawryszewski

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd